Ankastre Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler  

  • Tasarım: Almak istediğiniz ankastre ürünün, evinizde konumlandıracağınız alanın tasarımı ile bütünlük sağlayıp sağlamadığına karar vermelisiniz.  
  • Boyut ve Montaj: Evinizde ankastre eşyalar için ayrılmış alanlar ile seçtiğiniz ürün boyutlarının aynı ölçülere sahip olmasına dikkat etmelisiniz.  
  • Enerji ve Su Tüketimi: Doğru enerji sınıfını seçerek enerji ve su tüketimini azaltıp tasarruf edebilir ve doğayı koruyabilirsiniz.  
  • Ses Seviyesi: Düşük ses seviyesine sahip ankastre ürünleri tercih ederek ailenizi ya da komşularınızı rahatsız etmeden beyaz eşyanızı çalıştırabilirsiniz.  
  • Teknolojik Özellikler: Ankastre modellerinin ek teknolojik özellikleri ile yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.  

  

Ankastre Ürünlerde Hangi Özellikleri Aramalısınız?  

Ev dekorasyonu sizin için önemliyse ve evdeki her alanın kendi içinde bir bütün olmasını istiyorsanız ya da yerden tasarruf etmeyi amaçlıyorsanız beyaz eşyalarınızı ankastre alarak tüm bu isteklerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Aklınızda “Ankastre ne demek?” ya da “Ankastre alırken nelere dikkat etmeli?” gibi sorular varsa hiç merak etmeyin. Son yıllarda adı daha çok duyulmaya başlanan ankastre ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sizin için hazırladığımız rehberde bulabilirsiniz.  

 

Ankastre seçimi sırasında, ankastre fiyatları önemli bir etken olsa da diğer beyaz eşya tiplerinde olduğu gibi dikkat etmeniz gereken pek çok kriter bulunuyor.  

  

Hangi Ürünleri Tercih Edebileceğinizin Cevabı Tasarımda  

Son yıllarda adı sıklıkla duyulan, bütünlükten doğan şıklık olarak kabul edilen ve gitgide daha çok kullanıcıya hitap etmeye başlayan ankastre ürünlerin tasarımını, “Ankastre nedir, avantajları nelerdir?” soruları doğrultusunda inceleyelim.  

 

Ankastre Nedir? Neden Ankastre Tercih Etmelisiniz?  

Ankastre, bulunduğu alanla entegre olmuş bir sistem olarak kabul edilir. Ankastrelerde önemli olan, eşyaların kendilerine ait alana, çıkıntı olmayacak şekilde yerleştirilmeleridir. Örneğin dolapları beyaz ahşap olan bir mutfakta kullanılacak ankastre bulaşık makinesinin ön kapağına, dolaplara uygun beyaz ahşap monte edilebiliyor ve ürün gömülü bir şekilde kullanılabiliyor. Böylece ankastre mutfak ile bütünlük sağlanıyor. Ankastre renk seçimi ise tamamen sizin zevkinize kalmış. Örneğin beyaz mobilyalı bir mutfakta siyah ankastre ürünler seçip alanı daha dikkat çekici kılabilirsiniz. Bu arada ankastre, genellikle buzdolabı, fırın, bulaşık makinesi gibi ürünler nedeniyle mutfakla özdeşleşen bir kavram olsa da ankastre çamaşır makinesi ve ankastre kurutmalı çamaşır makinesi sayesinde banyoda da kullanılabilen bir sistem.  

 

Ankastre ürünlerin yerleştirilmesi için oluşturulmuş özel gömme alanlar sayesinde yerden de tasarruf edebiliyorsunuz. Yeni inşa edilen ya da tadilat yapılan evlerin çoğu ankastre çözümlere açık oluyor. Ayrıca ankastre ürünlerin pek çok bütçeye uygun fiyat seçenekleriyle sunulmaları da ankastre set kullanımını artırıyor.  

 

Tasarıma önem verenler, mutfağında vakit geçiren ve bu zamanın görsellikten gelen etkiyle daha keyifli hale gelmesini isteyenler, evdeki alanları daha verimli kullanmak için çözüm arayanlar ankastre sistemleri tercih edenler arasında yer alıyor.  

 

Tasarım: Ankastrenin Tercih Edilmesinin Nedenlerinden Biri  

“Ankastre alacağım ama ankastre alırken neye dikkat etmeliyim bilmiyorum.” diyorsanız, ilk olarak hatırlamanız gereken ankastrenin sunduğu görsellik olmalı. Diğer bir deyişle; ankastrenin avantajlarından birinin, mutfağınızı ya da banyonuzu görsel olarak tamamlamak olduğunu unutmamalısınız. Ankastre seçerken, ankastre aldığınız alanın tasarımına, mutfak dolabı renklerine ve dokusuna dikkat etmelisiniz. Ayrıca ankastre set almayacak ve sadece bir ankastre ürün alacaksanız, tercih ettiğiniz eşyanın, kullandığınız diğer eşyaların renkleriyle de uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Arçelik ankastre modelleri beyaz, inoks, siyah, gri, dark inoks olmak üzere ürün kategorisine göre değişebilen renk alternatifleri sunuyor.  

 

Ankastre bulaşık makineleri tasarım konusunda yarı ankastre, tezgah altı ve tam ankastre olmak üzere üçe ayrılıyor. Yarı ankastre ve tam ankastre bulaşık makineleri arasındaki farkı şöyle anlayabilirsiniz. Yarı ankastre bulaşık makinelerinin kontrol paneli ön kapakta görünür bir şekilde dururken tam ankastre bulaşık makinelerinin kontrol paneli ön kapağın iç, üst kısmında bulunuyor ve kapak açıldığında görülebiliyor. Yani tam ankastre bulaşık makinesinin mutfak içerisindeki bir dolap gibi göründüğünü söyleyebiliriz.   

  

Ankastrede Boyut Seçimi ve Montaj  

Almak istediğiniz ürünün boyutları evinizde ayrılmış ankastre alanına uygun mu? Ankastrenin sunduğu iç kapasite sizin için yeterli mi? Almayı düşündüğünüz bulaşık makinesi kaç kişilik kapasiteye sahip? Her tüketici gibi sizin de aklınızda bu gibi sorular oluşabilir. Bunun yanında ürünün kurulumu ya da kurulduktan sonra kolaylıkla taşınıp taşınamayacağı da ankastreye soru işaretleriyle yaklaşmanıza neden olabilir. Peki, boyut ve ankastre kurulumu hakkındaki bilinmesi gerekenler nelerdir?  

 

Boyut: Doğru Ankastre Seçimi İçin Olmazsa Olmaz  

Ankastre sınıfında yer alan bulaşık makineleri, fırınlar, çamaşır makineleri ve kurutmalı çamaşır makineleri standart ölçülere sahip oluyor. Ankastre ürünler de beyaz eşyaların sağladığı verim ve faydaları sunuyor. Örneğin tüm  Arçelik ankastre bulaşık makineleri, aynı ölçüye sahip olmalarına rağmen 5, 6, 8 program seçenekleri ve 12, 13, 14 kişilik kapasite sunabiliyor. Bu da ihtiyacınıza, yaşam stilinize ve evde yaşayan birey sayısına uygun bulaşık makinesini seçmeniz konusunda size özgürlük tanıyor.  

 

Standart ölçüler ise şu şekilde:  

  • Bulaşık makinesi: 59,8 cm (genişlik) x 81,8 cm (yükseklik) x 57,0 cm (derinlik)  
  • Fırın: 59,4 cm (genişlik) x 59,5 cm (yükseklik) x 56,7 cm (derinlik)  
  • Çamaşır makinesi: 60,0 cm (genişlik) x 82,0 cm (yükseklik) x 55,0 cm (derinlik)  
  • Kurutmalı çamaşır makinesi: 60,0 cm (genişlik) x 82,0 cm (yükseklik) x 55,0 cm (derinlik)  

 

Ankastre buzdolapları, mikrodalga fırınlar, davlumbazlar, aspiratörler ve ocaklar ise boyut konusunda farklı alternatifler sunabiliyor. Bu nedenle evinizdeki alana uygun ankastre ürün seçmeniz gerekiyor. Eğer evinizde tadilat yaptırıp ankastre eşyalara özel alanlar yaratılacaksa ihtiyacınızı karşılayacak ürünlerin ölçüleri göz önünde bulundurularak alan oluşturulmasında fayda var.  

 

Montaj: Sandığınız Kadar Zor Değil  

Ankastre montajının solo yani “klasik tip” olarak bilinen ürünlerden daha zor olduğu en yaygın düşüncelerden biri. Bunun yanında evi kirada olan ve “Taşındığımda bu eşyalar ne olacak?” diye düşünenlerin sayısı da hiç az değil. Fakat bilinenin aksine, sorun gibi görünen bu durumlar aslında ankastre kullanmanızın önünde engel değil. Çünkü ankastre kurulumu ve demontesi yani montajının sökülmesi oldukça basit. Sadece yapılması gereken ürünü, evinizde ona ayrılmış olan yere yerleştirmek ve vidaların yardımıyla mobilyalarınıza sabitlemek. Yani ankastre ürünlerin taşınamaz olduğu ve kurulumunun zor olduğu yanlış bir bilgi. Fakat solo makinelerde de olduğu gibi, kurulumun yetkili ekip tarafından yapılması hem ürünün garantisinin geçersiz sayılmamasını hem de daha sağlıklı bir kurulum gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.  

  

Yüksek Enerji Sınıfları, Az Enerji Tüketimi  

Solo beyaz eşyalarda olduğu gibi ankastre ürün grubunda da enerji verimliliği ve su tüketimi oldukça önemli konular. Almak istediğiniz ankastrenin enerji sınıfını, yıllık ortalama enerji ve su tüketimi miktarını ise enerji etiketinden görmeniz mümkün.  

 

  

Rahatlığın Anahtarı: Düşük Ses Seviyesi  

Akşam işten geldiniz yemek yapacaksınız ya da ertesi gün gelecek misafiriniz için hazırlık yapmak istiyorsunuz… Fakat bulaşık makinesini veya davlumbazı çalıştırdığınızda yüksek ses seviyesinden dolayı ailenizi, komşularınızı rahatsız edebileceğinizi düşünüp tedirginlik hissedebilir ve işlerinizi ertelemek durumunda kalabilirsiniz. Düşük ses seviyesine sahip olan ürünler sayesinde ise günlük işlerinizi, geç saatte de olsa, yapmanız mümkün.   

 

Tüm beyaz eşyalarda olduğu gibi ankastre ürünlerin ses seviyesi de dB(A) olarak ifade ediliyor. Değer yükseldikçe, ses oranı da artıyor. Ankastrelerin ideal ses seviyeleri, enerji sınıflarında olduğu gibi, her ürün kategorisine göre farklılık gösteriyor. Ses düzeyini daha iyi anlamanız için gerçek hayattan birkaç örnek verelim: 40 dB(A) bir kütüphaneye, 60 dB(A) normal bir insan konuşmasına, 72 dB(A) bir insan kahkahasına eş değer olarak görülüyor. Her 3 dB(A)’lik artışta, ses seviyesinin iki katına çıktığını da belirtmekte fayda var.  

 

Yaşam Kalitenizi Artıran Teknolojiler  

Ankastre tasarımı, ürünlerin ses seviyesi, enerji ve su tüketimleri elbette ki çok önemli fakat ankastre alırken dikkat edilecek hususlardan birinin de ürünlerin sahip olduğu teknolojiler olduğunu unutmamalısınız. Almak istediğiniz ankastre ürünün sahip olduğu teknolojiler sayesinde hayatınızı daha kolay hale getirmeniz mümkün. Arçelik ankastre setlerin, hangi teknolojileri sunduğunu kategori kategori incelemeye başlamadan önce ankastre ürünlerde var olan bazı özellikleri Arçelik solo ürünlerde de bulmanızın mümkün olduğunu hatırlatalım.  

  

Arçelik Ankastre Ocak  

Tencere Algılama: Sadece İhtiyaç Olan Alanı Isıtır  

Arçelik ankastre ocak indüksiyon teknolojisine sahipse, ısı direkt olarak tencerenize, tavanıza, cezvenize gidecek demektir. Örneğin yemeğinizi pişirmek için tencerenizi indüksiyon teknolojili ocağınızın üzerine yerleştirdiniz. Tencere algılama; ocağın sunduğu ısının tencerenizin etrafına değil; direkt olarak tencere tabanına etki etmesini sağlıyor. Bu da enerji tasarrufunu sunmakla kalmıyor, yemeğinizin daha hızlı pişmesine de yardımcı oluyor.  

 

Arçelik Geniş Ocak (65 cm Cam Ocaklar ve 61 cm Metal Ocaklar): Pişirme Gözleri Arasında Geniş Mesafe 

Yan yana sığmayan büyük tencerelere Arçelik geniş ocak. Pişirme gözleri arasındaki mesafenin genişletildiği Arçelik ankastre ocaklar ile büyük tencerelerinizi yan yana rahatlıkla kullanın, mutfağınızda her anın tadını çıkarın. Genişletilmiş pişirme alanı ile 4 tencereyi aynı anda kullanma imkanı (28-26-24-22 cm çaplarında) 

 

Precise Flame® Teknolojisi 

 9 farklı gaz ayarıyla her yemeği en uygun alev seviyesinde pişirir. Yemek pişirirken alev kontrol seviyesi artık kontrolünüzde. Yeni seviyeli yanış sistemine sahip Arçelik ocaklarla istenen yanma seviyesi net olarak ayarlanabilir. Kendinize uygun seviyeyi seçip pilav demleme, çay demleme gibi size özel pişirme seviyenizi kontrol edebilirsiniz. 

 

Kolay Temizlenebilir Yüzey: Ocak Temizliği Her Zamankinden Kolay  

Expert Clean nano kaplama ile kolay ve hızlı temizlenebilir, parlaklığını koruyan yüzey. Expert Clean ile yüzeyde pişirme sonrası oluşan lekeler iz bırakmadan, hızla ve kolayca temizlenir. 

 

Arçelik ankastre ocak modellerini incelemek için tıklayınız.  

  

Arçelik Ankastre Fırın  

Buhar Destekli Fırınlar: Yemeklerinizin Tat ve Lezzetini Artıran Yeni Bir Sayfa 

Bir fırın yemeğinizin lezzetini değiştirebilir mi? Evet, hem de çok. Suyu kolayca hazneye koyun, programı seçin, sıcaklığı ayarlayın. 3 adımda mükemmel lezzete ulaşın. Buhar destekli pişirme teknolojisi sayesinde fırın kapağı açılmadan buhar oluşur. Böylece hamur işleri kabarır, dışı çıtır, içi yumuşacık kalır. Et ve tavuk yemekleri suyunu kaybetmeden çok daha yumuşak pişer. 

 

5 Kademe Raf Seviyesi: Kolay Takılabilir, Güvenli Kullanım 

Tepsi ve tel ızgaranın kolay yerleşimini sağlayan geniş ağız formlu yan tel raf bulunur. 

 

Kullanıcı Dostu Ekran 

Büyütülmüş düğmeleri ve dijital ekranı ile kullanım kolaylığı sağlar. 

 

HotAero Pro Teknolojisi 

Yenilenen fan sistemi fırın iç tasarımı sayesinde sıcak havanın fırın içerisinde mükemmel şekilde dağılmasıyla %40 daha homojen pişirme sağlanır, her seferinde aynı sonuç alınır. 

 

Yenilenen Izgara 

Genişleyen ızgara tasarımı ile tepsinin her noktası eşit pişer. 

 

Eğimli Tepsi Tasarımı 

Yiyeceklerin kolaylıkla alınmasını sağlar. 

 

 Buharlı Temizlik 

100 dereceye kadar çıkan sıcaklık ve buhar ile kirleri yumuşatarak temizler. 

 

Kolay Temizlik 

Kolaylıkla sökülebilir ve temizlenebilir iç cam bulunur. 

 

Arçelik ankastre fırın modellerini incelemek için tıklayınız.  

  

Arçelik Ankastre Bulaşık Makinesi  

Kendi Kendini Temizleyen Filtre: Temizliğin Sırrı  

Arçelik bulaşık makinelerinde bulunan bir teknoloji olan Kendi Kendini Temizleyen Filtre, atık filtresinin zamanla kirlenmesinin ve bu durumdan kaynaklanan bulaşık yıkama kalitesindeki düşüşün önüne geçmek için tasarlanmış bir teknoloji. Özel püskürtme sistemi ve pompası sayesinde basınçlı su püskürterek atık filtresini kirden arındıran Kendi Kendini Temizleyen Filtre, %80 oranında daha temiz bir filtreye sahip olmanızı sağlıyor. Bu sayede filtre temizleme gereksinimi en aza iniyor ve yıkama sonrasında tertemiz mutfak eşyaları size sunuluyor.  

 

IonFresh Teknolojisi: Kötü Kokuya Bariyer  

Bulaşıkları makineye dizdiniz fakat kapasite dolmadığı için çalıştırmadınız. Bu gibi durumlarda, makinede yer alan bulaşıkların kötü bir kokuya neden olacağını düşünebilirsiniz. IonFresh Teknolojisi ise kötü kokuları engellemek için geliştirilmiş bir teknoloji. Zararlı gaz ya da kimyasal yaymayan IonFresh Teknolojisi sayesinde, bulaşıklarınız makine içerisinde kötü kokuya neden olmuyor.  

 

Arçelik ankastre bulaşık makinesi modellerini incelemek için tıklayınız.  

 

Arçelik Ankastre Buzdolabı  

Mavi Işık Teknolojisi  

Buzdolabında bulunan meyve sebzelerin çok daha uzun süre taze kalmasını hatta fotosentez yaparak gelişimlerine devam etmesini sağlamak Mavi Işık Teknolojisi ile mümkün. Doğada olduğu gibi ışık almaya devam eden meyve sebzeler, bu teknoloji ile hiç zarar görmüyor aksine gelişimleri sürdüğü için besin değerlerini artırmaya devam ediyor.  

 

FullFresh+ Teknolojisi: Daha Uzun Süre Tazelik   

FullFresh+ Teknolojisi, özel olarak tasarlanan sebzelikte bulunan hava kanalları sayesinde besinler için en ideal ısı ve nem seviyesini koruyor. Böylece aldığınız meyve sebzeler üç kata kadar daha uzun süre taze kalıyor. Size de az alışverişe çıksanız bile taze ürünlerin tadını çıkarmak kalıyor!  

 

Cool Plus: İdeal Soğutma Seviyesi Ondan Sorulur  

Dondurucu bölümünde bulunan ürünlerin buzlanması, soğutucu bölümünde bulunan yiyeceklerin kuruması ya da kokularının birbirlerine karışması sıklıkla karşılaşılan sorunlardan biri. Arçelik buzdolaplarında bulunan bir teknoloji olan Cool Plus ise dondurucu ve soğutucu bölümlerinde bulunan özel sistemler sayesinde bu sorunlarla karşılaşmamanız için çalışıyor. Teknolojinin sunduğu Multi Flow sistemi, her rafa ayrı hava üfleyip ideal soğutma seviyesini koruyor ve kokuların karışmasını engelliyor.  

 

Arçelik ankastre buzdolabı modellerini incelemek için tıklayınız.  

Arçelik’in tüm ankastre ürünlerini incelemek ve satın almak ya da size en yakın Arçelik mağazasını öğrenmek için tıklayınız. 

Her türlü soru, görüş ve öneriniz için 0850 210 0 888 numaralı Arçelik Çağrı Merkezi hattımızı 7/24 arayabilirsiniz.